Náboženská svoboda v USA

 

Svoboda náboženského vyznání bývala ve Spojených státech pilířem demokracie. V posledních letech se situace výrazně mění:

  1. V r. 1997 středoškolák na Floridě byl vyloučen ze školy za to, že mimo vyučovací dobu rozdával náboženskou literaturu.
  2. Dva středoškoláci v Texasu byli upozorněni ředitelem školy, že je nežádoucí, aby do školy nosili růženec. Podle ředitele školy, růženec je symbolem gangů, ačkoliv ani jeden ze studentů nepatřil k žádné takové skupině.
  3. 1997 - Turisté, kteří se modlili před rotundou Bílého domu ve Washingtonu, byli vyzváni policií, aby se přestali modlit.
  4. 1996 - žák základní školy dostal nedostatečnou za to, že téma jeho školní písemky byl Ježíš Kristus.
  5. 1997 - Federální soud rozhodl ve státě Alabama, že žádné náboženské znaky, ani desatero, nesmí být umístěno na veřejných místech ve školách a žáci se nesmí účastnit ani dobrovolných modliteb. Tato skutečnost přispěla ke vzniku více než 10 000 skupinek věřících žáků, kteří dnes mají biblické skupinky mimo vyučovací dobu ve školách.

 

Islám

 

Konvertité islámu v USA neustále přibývají. Nová mešita je postavena v průměru každých osm až devět dnů.

Kanada

 

Mark Harding, kanadský křesťan, strávil tři dny ve vězení. Tam se dostal na základě stížnosti Muslima, který se cítil zneuctěn traktátem, které Harding rozdával na veřejnosti. Muslimové vyjádřili svůj ostrý protest "trestného činu" za znevažování muslimské víry.

Hardingův případ je soudní test kanadské svobody řeči a vyznání víry.

 

- CRN Journal, 1997 -