"Když jsem viděl film 'Láska?' hotový, utkvěla mi z něj v hlavě myšlenka, že zamilovanost není láska. Že láska se musí učit, že je to zodpovědnost, že to není tak lehké projevovat lásku a někoho milovat. Když to člověk srovná s Boží láskou a podívá se sám na sebe nebo na lidi kolem sebe, tak vidí, že my skutečně nestojíme za Jeho lásku. Člověku je těžko pochopitelné, že Bůh nás miluje všechny stejně, že miluje člověka ať je jakýkoliv a že jeho láska je bezpodmínečná - nemiluje nás za něco, ale prostě nás miluje. Tomu, kdyby se nám v našich vztazích podařilo alespoň se přiblížit, tak žijeme v ráji... "

Nesouhlasím s tím, co se dnes prezentuje prostřednictvím televize a různých časopisů, které "fundovaně" mluví k tomuto tématu. Když někdo mladým říká, že vlastně o nic nejde, že se mohou s kýmkoliv vyspat a pak ho opustit, když se říká manželům najděte si milence, hlavně aby se to váš partner nedozvěděl, připadá mi, že to není v pořádku. Problém je, že tyhle lži se často stávají pravdou. Takže jediné, co můžeme udělat je, poskytnout nějakou alternativu k tomuto tématu a říct pravý opak - že vztah má cenu budovat, že je rozdíl mezi láskou a zamilovaností...

Film je primárně určený pro teenagery asi od 15 do 18 let, ale pro každého, kdo řeší otázky vztahů, partnerství a věcí s tím souvisejících. Myslím, že mladí lidé mají velkou touhu po ideálech, čistotě a pravdě. Člověk, jak stárne, tak od svých ideálů ustupuje. Někdy je to vynucené okolnostmi, ale někdy je to spíš pohodlnost a útěk před problémem.

Témata, která se ve filmu objevují, jsou zvolená logicky - film začíná vysvětlením rozdílu mezi mužem a ženou. Čím dřív si muž uvědomí, že žena je odlišná bytost, tím dřív může druhé pohlaví lépe pochopit a tolerovat. Hodně vztahů troskotá na tom, že člověk chce od toho druhého, aby se choval stejně jako on. Dalším tématem je rozdíl mezi zamilovaností a láskou, což mnoho lidí ztotožňuje. Zvláště ve fázi, kdy s někým člověk "jen" chodí, a po nějaké době zjistí, že k tomu druhému už necítí to, co na začátku, a má pocit, že už toho člověka nemiluje. Ve filmu se všichni ztotožňují v tom, že láska a zamilovanost je něco zcela rozdílného - láska je rozhodnutí - udělat třeba něco dobrého pro druhého a žít pro něj. Zamilovanost často vypadá tak, že chci dostávat a v okamžiku, když už nedostávám, tak se s partnerem rozcházím, protože mám pocit, že už se nemilujeme a přitom jsem ani nezačal ten vztah budovat. Další kapitolou je otázka sexu. Mnozí přisuzují křesťanům názor, že nemají sex rádi, že ho mají za něco špatného - to se doufám, myšlenkami těchto lidí vyvrací. Na sexu není nic špatného, jenom by člověk v jeho provozování měl být odpovědný. Ve filmu třeba vystupuje dívka, která se poprvé vyspala s klukem a dostala od něj AIDS. Při prvním styku se nakazila smrtelnou nemocí a všechno, celá její budoucnost je pryč. Neříkám, že se to týká každého, že každý dostane AIDS, ale je to exemplární případ toho, co se může a nemusí stát. Dále ve filmu zaznívají témata jako interrupce, výchova dětí, atd.

Informace lze získat na adrese:

Vydavatelství ROSA Thákurova 3, 160 00 Praha 6