"Cítíte se unaveni? Ztrácíte nadšení a chuť do života? Jak se vám ráno vstává? Ztrácíte radost z věcí, kterou jste měli, když jste byli malí"? - Snad si ani neuvědomíme, že všechny tyto naše denní nepříjemnosti mají společnou příčinu - jedy. Tvrdí to aspoň scientologové, příslušníci jedné z nejvýznamnějších sekt.

Jedy jsou - podle scientologů - nejen kolem nás, ale ukládají se i do našich tělních buněk a tam působí naše rozmrzelosti, únavy a nesoustředění.

A není těch jedů málo - alkohol, léky, drogy, radiace, pesticidy, potravinářská barviva, čistící prostředky, konzervační látky, jedy v ovzduší, zbytky rentgenového a slunečního záření ...

"Teď si odpovězte na to, jak na vás tyto jedy působí!!!" vybízejí naléhavě scientologové na svých letácích a plakátech a zvou do Dianetického centra. Pokud si na tuto otázku odpovíme tak, jak si představují, musíme se zhrozit. Tolik jedů se do našeho těla snad ani nemůže vejít! Zároveň ale našim znečištěným buňkám svitne naděje: zbavit se všech jedů, ukládaných po celý život do našeho těla, dokáže purifikační program (angl. Purification Rundown).

Purifikační program je dílem vynálezce tzv. dianetiky a zakladatele Scientologické církve Američana L. R. Hubbarda (1911-1986). Hubbard ho vymyslel v roce 1977 jako program, který zbaví lidstvo drogové závislosti, problému, který si tehdejší svět začal uvědomovat s plnou naléhavostí. Hubbard považoval tento program za tak převratný, že za něj očekával Nobelovu cenu.

Kořeny purifikačního programu jsou ovšem starší: především jimi jsou Hubbardovy "výzkumy" v oblasti radiace. Absolvent jednoho semestru jaderné fyziky, coby "jaderný expert", sepsal v roce 1957 knihu "Vše o radiaci" (All About Radiation), v níž propaguje vitaminový lék Dianazin. Ten má údajně zabránit nemoci z ozáření a vznikl již v roce 1953, v době, kdy svět obcházela hrozba jaderné války. Zanedlouho (v roce 1957) byly však všechny tablety Dianazinu scientologickému distribučnímu centru zabaveny americkým Úřadem pro potraviny a léčiva (FDA) a Hubbard byl obviněn ze vzbuzování falešných zdravotních nadějí.

Purifikační program sestává ze tří hlavních částí. První z nich je upravená životospráva. Klient má sice vykonávat běžná zaměstnání (chodit do práce apod.), ale má zvýšit přísun zeleniny, dobře a dlouho spát, dodržovat denní řád apod. Nejdůležitější změnou jídelníčku jsou velké dávky vitaminů. Mezi nimi hraje hlavní roli niacin. Druhou složkou purifikačního programu je pravidelný jogging a třetí složkou saunování až tři hodiny denně.

A účinek? Díky běhání a životosprávě se mají uložené jedy z těla uvolnit, v sauně se jich pak člověk údajně zbaví - vypotí je. Pacienti dosvědčují, že pocení v sauně provázejí zvláštní příznaky: zrudne jim kůže na místě, kde byli zasaženi radiací, cítí alkohol, který z nich prý odchází, svědí je staré jizvy po styku s toxickou látkou apod. Tyto subjektivní pocity je pak skálopevně ujistí, že uvedené jedy měli skutečně v těle uloženy a že díky purifikačnímu programu jsou nyní definitivně odstraněny.

Ovšem niacin - jak řekl doc. MUDr. Evžen Hrnčíř, CSc., soudní znalec v oboru zdravotnictví se zaměřením na hygienu a nemoci z povolání, redaktorovi Reflexu Ivanu Brezinovi - "způsobuje rozšíření kožních cév. Klinicky se to projeví zčervenáním kůže a mohou to provázet různé subjektivní pocity, třeba svědění nebo jiné," uvádí doc. Hrnčíř na pravou míru, jak je to s "uvolňováním jedů" z těla. Celý zhruba třítýdenní program přijde na 25 tisíc Kč. Ovšem již citovaný plakát ubezpečuje: "Váš další život a vaše tělesné zdraví za to stojí." Slíbeno je totiž jasné myšlení, lepší soustředění, větší výkonnost, nabytí životní rovnováhy, zvýšení inteligenčního kvocientu atd.

Je jen chvályhodné, když si kdokoli z nás, stresovaných lidí konce 20. století, upraví životosprávu, běhá a saunuje se. Ale s jedy v těle to nemá mnoho společného.

"Mně se na tom nelíbí to, že laické veřejnosti imputuje určité nepravdivé představy," uzavírá doc. Hrnčíř své hodnocení purifikačního programu a vysvětluje tak skutečnost, že se o purif musela začít zajímat i policie.

- Zdeněk Vojtíšek, PhDr. -