Ježíšův faktor
Snad všichni bychom chtěli vidět alespoň jeden Boží zázrak na vlastní oči. Každý nový den a život kolem nás je plný Božích zázraků, ale ty se nám zdají být normální. Podívejme se na několik událostí, které mají zaručeně "pomoc shora," jak říká jeden misionář v Indonésii.
* Člověk míní a Pán Bůh mění. Například Hitler si začal na vrcholu své slávy budovat rozhlasovou stanici. Vybral si strategické místo, pěkně na kopcích nad Monte Carlem, stavěl důkladně, ale ani si nepíp. A kdo z ní vysílá dnes? Křesťanská stanice. V desítkách jazyků pokrývá celý evropský kontinent, severní Afriku a dálný Východ, dokonce i k nám domů vysílá v češtině a slovenštině.
* V Cannes jsem našla anglicky hovořící shromáždění s pomocí Boží. V telefonním seznamu, který byl aspoň 5 cm tlustý bylo všeho všudy asi deset kostelů a ani zmínka o anglicky hovořícím shromáždění. Vydala jsem se na ranní procházku a ulička, kterou jsem šla, končila stěnou anglicky hovořícího kostela. Srdíčko mi zaplesalo a k mému potěšení, hostující pastor měl program, který mě velice zajímal.
Na francouzské Riviéře je prý asi na úseku 50 km několik desítek tisíc poživačů drog. Záchranných organizací a programů je po celém světě mnoho, privátních i státně podporovaných. Křesťanská organizace, Teen challenge (Výzva mládeži) však má jedinečné výsledky. Dokonce si toho všimla i Maďarská Lidová Republika, která má vážné problémy s drogami mezi mládeží. Uvědomili si potřebu odborné porady a příslušné ministerstvo zhodnotilo množství mezinárodních organizací. Zjistilo, že nejúspěšnější rehabilitační program má Teen Challenge. Maďarsko, jako první socialistická země pozvalo křesťanskou organizaci a zavázalo se, že nebude zasahovat do metod a obsahu rehabilitační práce.
Čím se liší křesťanská rehabilitace od světské? Křesťanská náprava vězí ve vnitřní změně, ve změně lidského srdce. Světské nápravy se soustřeďují na vnější vlivy, na prostředí a ty člověka samy o sobě nezmění. Věřící člověk má Bohem darovanou sílu a vůli, kterou nezlomí ani drogy. Tedy ne psychologie, ale víra v Pána Boha přivádí lidi ze záhuby k novému životu.
* Ježíšův faktor neberou na lehkou váhu ani agenti a ostří hoši z FBI a CIA. Snad si mnozí vzpomenete na Simase Kudirku, který v listopadu 1970 skočil ze sovětské rybářské lodi na americkou loď u břehů Nové Anglie. Místo na svobodu, byl předán zpět. Podobný pokus se opakoval v kanadských vodách o rok později. Sergej Kourďakov byl kadetem námořnictva a členem KGB komanda, které pronásledovalo křesťany. Nejdříve byl trénován na chuligánech, alkoholicích a když byl dostatečně otupělý brutalitou vyprovokovanou alkoholem a finančními prémiemi ve výši měsíčního platu, byl poštván na křesťany. Nebudu vyprávět celou příhodu, napsal o svém krátkém životě knihu "The persecutor" (Pronásledovatel), která se čte jedním dechem.
Tento schopný a otrlý mládenec měl konečně všeho dost a rozhodl se skočit do ledové vody s minimální nadějí na úspěch. Byl ve vynikající fyzické kondici, ale bouřka a živly byly neúprosné. Než ztratil vědomí, po šesti hodinách boje s mořem, když pohasla naděje na přežití, úplně vysílený prosil Pána Boha ne o záchranu života, ale o odpuštění za to co spáchal křesťanům. Jak se dostal na kanadský břeh si nepamatoval.
Jeho případ vyšetřovali odborníci a nevěřili. Byl podezřelý ze špionáže. To co tvrdil, bylo nemožné. Byl vyslýchán znovu a znovu, do nekonečna opakoval, že již vše řekl. Nakonec dodal, že se v totálním vyčerpání pomodlil za odpuštění než ztratil vědomí. Za několik dnů přišel vyšetřovatel spokojený, protože i počítač, který vyhodnocuje odpovědi podezřelých případů má naprogramováno něco, čemu se odborně říká »Ježíšův faktor.«
- kas -