Napsali jste nám - č. 91

Vážení a milí přátelé,

včera mi přišlo poslední číslo ZOD. I když třeba ne „naprosto se vším" mohu souhlasit, je časopis velmi poučný, podnětný k přemýšlení, vyzývající k přehodnocení letitých postojů a k vnitřní korektuře. A to potřebujeme! Téměř „jedním dechem" jsem si ho přečetl. Díky! Dnes jsem také poslal malý příspěvek na podporu vaši práce.

E.W. – Prostějov

 

V mene Pánovom Vás veľmi srdečne pozdravujem a vyprošujem mnoho Božieho požehnania. Ste v mojom srdci už dávno a ja sa teším vždy na nove číslo skvelého Božieho časopisu. Ďakujem Pánovi za Vás a ďakujem i Vám. Práve dnes som dostala nove číslo a prečitala som si prvý článok, ktorý mi naozaj verne ozrejmil, prečo sa dnes Boh prejavuje v skrytosti. Nedávno mi zaviedli internet a teším sa, že mam možnosť bližšieho kontaktu s kresťanmi na Slovensku i v Čechách. Mam Vás veľmi rada. Šalom.

D.Z.

 

Dobrý den

Jmenuji se Vladimír Perman a jsem členem ECM. Velice často se připojuji na Vaše stránky a chtěl bych Vám tímto velmi poděkovat za práci, kterou děláte. Myslím, že Vaše stránky patří mezi to nejlepší, co se dá na internetu najít.

Kromě jiného mne velmi zaujalo audio Nového zákona. Velice rád bych si ho uložil do počítače, nebo zakoupil CD. Prosím o sdělení, jak Nový zákon stáhnout a uložit, nebo kde by bylo možné koupit CD. Děkuji za odpověď.

Mnoho úspěchů a Božího požehnání do další práce Vám všem Přeje Vladimír Perman.

Odpověď redakce:

Brzy bude na našich webových stránkách volně šiřitelné audio Nové Bible kralické ve formátu MP3.

 

Požehnaný deň

a požehnanú prácu prajem všetkým v HCJB. Mám k vám jeden dotaz. Na stránke www.hcjb.cz máte umiestnený odkaz (Nová Zmluva-audio). Som veľmi vďačný za tuto službu počutia Božieho slova prostredníctvom vášho portálu. Dvadsať rokov som pracoval zo susedom v jednej firme, nikdy nechcel rozprávať a už vôbec čosi čítať, čo malo spoločné z Bohom a vierou, „náboženstvom" podľa jeho slov. V poslednom čase dostal cukrovku a stratil skoro úplne zrak. Teraz pri každej príležitosti ma oslovuje a chce rozprávať o Bohu a ako on vraví o mojej viere a poznaní.

Veľmi rád počúva Božie slovo, však má to jeden problém. Jediný prehrávač v jeho domácnosti prehráva formát MP3, nemá internet, relacie-hovorene slovo som schopný mu vypáliť na nosič a prehrát, však z Novou zmluvou si neviem rady.

Prosím, je niekde dostupná Nová Zmluva vo formáte MP3, (vaše prevedenie) alebo ak je to možné, poraďte ako mu to zkonvertovat do daného formátu.

Veľmi pekne ďakujem za akúkoľvek odpoveď. Pán nech žehná vašu prácu.

Brat v Kristu Juraj Číž

 

Ahoj Klárko a Pavle,

vytiskla jsem si z internetu Pavlovo vysílání a teď vždycky mamce do dopisu jedno přiložím. Moc mě zaujala Boží svrchovanost, sice člověk toho spoustu ví, ale nějak si to nechce připustit, jak je Boží vůle naprosto ve všem. Taky se mi líbí Nesmrtelnost duše, to je taky skvělé vysvětlení, to jsem přečetla jedním dechem. Moc se mi líbí, že jsou všechny pořady, nejen audio, ale i napsané, že si to můžu vytisknout a podtrhávat. To víš, taky mám hlavu už děravou. Jinak mamka říkala, že vaše vysílání má na rádiu hrozně rušené, že to nějak nemůže chytit, což je škoda. Tak nevím, jestli to je tím, kde je a nebo jestli nemá dost silný přijímač.

Skype zatím nemám, budu si ho muset pořídit, jednou jsme to zkoušeli, ale nějak nám to nevzal počítač. No, taky nemám mikrofon, vlastně ani nevím, jak to přesně funguje. … Napsala jsem toho už plno, takže se mějte, Bůh s Vámi.

– Eva K., Austrálie –

 

Naši milí Steigerovi,

Tento týden jsem obdržel Váš Newsletter. Těšíme se z Vaší rozsáhlé služby a modlíme se za Vás. V rubrice Exit 316 mě velice zaujala poznámka kritiky pořadu z řad věřících, že sbory odmítají působení „para-church" organizací. Měli jsme podobnou zkušenost i my. Zatímco ti, kteří Ježíše neznají, si nás vážili a vždy ochotně poslouchali duchovní výklady Písma, někteří ze sboru jako by buď záviděli nebo s naším způsobem evangelizace nesouhlasili. Při diskusi jeden kazatel řekl přede mnou o misionářích: „Já už mám těch Američanů plné zuby." Jiný kazatel řekl, „Měli jsme ohromnou příležitost rozvíjet evangelizační práci hned po převratu, ale Američané to zvrzali." Nevím, do jaké míry to představuje realitu, ale skutečně existuje v církvi nejednota a vážné problémy. Zdálo se mi, že někteří věřící mají jakýsi pocit méněcennosti a chtějí si dokázat, že to sami zvládnou. Myslím, že velmi těžce přijímali některé moje kázáni, které vyzývalo věřící k tomu, aby se otevřeli k nevěřícím ve svém okolí a vystoupili ven z hradiště. Ve sboru jsme byli přijati, ale někteří věřící, hlavně některé rodiny ve věku kolem 40-50 let, k nám nebyli moc otevření. Ale bez spolupráce ze zahraničí bude práce pro nevěřící v ČR dlouho kulhat. Tak to vidíme my podle našich zkušeností. Jinak, ale musím říct, že jsme měli podporu většiny.

Bůh Vám buď stále blíže a ať Vám dává nadšení a sílu k další službě.

– Markovi, Kanada –

 

Milý Pavle,

přečetl jsem si v říjnovém ZODu článek Závazek miliónu „certifikovaných" vůdců v rubrice Zaujalo nás. Mám za to, že bych měl reagovat. Chápu, že to je článek převzatý z portálu Granosalis, takže s jeho obsahem nemusíte nutně souhlasit, nicméně tím, že ho takto přetiskujete, dáváte najevo, že vůči němu pravděpodobně nemáte závažnější výhrady. Já ano, takže jsem se chtěl ozvat. Nevím přesně, co bylo záměrem ten článek otisknout, osobně mi to je trochu líto, že jste to tam dali, ale když se už stalo, tak jsem chtěl napsat. Pokud volím místy trochu ostřejší tón, není to proti vám, patří autorovi toho článku, kterého neznám. Přeji Boží vedení do vaší práce!

Nejdřív musím přiznat, že tomu článku asi ne zcela rozumím, ale to zřejmě vychází z toho, že byl trochu zkrácen. Nebyl jsem si pak jistý, o kom autor mluví, když hovoří o pozitivní činnosti atd. Chci však velmi stručně reagovat hlavně na jeho zavádějící informace o tom, co dělá či podporuje Česká evangelikální aliance, v jejímž vedení jsem několik let zapojený. Rozumím tomu, že někomu se nelíbí školení, které pořádá EQUIP pod záštitou ČEA a má k němu své výhrady. Nemyslím si ale, že by ČEA podporovala „světský, manažerský styl vůdcovství založeného na multi-level marketingu". Je však pravda, že věříme v princip duchovního násobení tak, jak to psal apoštol Pavel Timoteovi: Co jsi ode mne slyšel před mnoha svědky, svěř to věrným lidem, kteří budou schopni učit zase jiné. To je přesný opak toho, než jak autor píše, že degradujeme církev na soukromou firmu několika bohatých a nadaných manažerů. Upřímně řečeno mu v tom ne zcela rozumím.

Dále píše, že jsme fascinováni „církevním růstem (rozuměj růstem počtu členů)". Nevím, odkud autor vzal tu myšlenku v závorce. Ano jsme fascinováni růstem: na prvním místě růstem křesťana jako jednotlivce v jeho vztahu s Bohem a ve zbožnosti, protože jsme byli povoláni být světlem a solí a věříme, že to je cesta k proměně společnosti; na dalším místě pak jsme fascinováni možnostmi růstu Kristova těla – církve. Proto také koordinujeme projekt Přirozený růst církve, který je zaměřen na růst sborů ve všech oblastech jejich života a služby, rozhodně nejen růst početní.

Chci se důrazně ohradit proti formulaci „vzrůstající vliv charismatického hnutí ve vedení ČEA". Pokud by měl někdo pocit, že charismatické hnutí či cokoliv jiného válcuje vedení ČEA, rádi ho pozveme na jednání Rady ČEA, která je vrcholným orgánem aliance. Jednota, která tam je, vzájemné obohacování se jednotlivými sourozenci v Kristu jsem na podobném fóru těžko kde zažil, je to velmi vzácné a beru to jako velkou Boží milost. A i když se na jednáních Rady moc nepozná, jestli je někdo z charismatického či necharismatického tábora, tak pro úplnost dodávám, že z dvanácti členů jsou čtyři z „charismatických" církví a osm z „necharismatických", pokud to lze takto zjednodušit. Já se počítám mezi ty druhé.

A jestli někomu záleží na činnosti ČEA a chce, aby se ubírala správným, evangelikálním směrem, budeme rádi, když se stane jejím členem a bude se moci podílet na jejím nasměrování.

Tomáš Chvojka, CB Praha Zbraslav

tomas.chvojka@znateho.cz