Umělá inteligence – křesťanův příbalový leták

Umělá inteligence – jak a proč

Není dne, kdy bych nedostal otázku, jak se jako křesťan dívám na umělou inteligenci. Moji známí z ní mají strach, anebo jsou z ní naopak nadšení.

Umělá inteligence (AI) je schopnost strojů (a zejména jejich počítačových programů) napodobovat rozumové schopnosti člověka jako uvažování, učení se, plánování, a dokonce i tvořivost. Jak to dokáže? Stručně řečeno, má všechna veřejně dostupná data z internetu i z různých archivů jako jsou literární díla, noviny, časopisy, dokumentace k programům, učebnice apod. Všechna data v jejím úložišti mají přiřazenou „blízkost“ k dalším slovům. Na základě složitých algoritmů poté vypočítají, které slovo následuje (je nejblíž), anebo se nejlépe hodí podle gramatických pravidel, zvoleného stylu a podle zadání uživatele. Díky tomu dokáže vygenerovat zajímavý výstup (text, obraz, zvuk, video, kód), který se srozumitelností, slovní zásobou, kvalitou vyjadřování, uměleckým projevem apod. může vyrovnat tomu, co vytvoří člověk.

AI je dnes dostupná pro každého a často zadarmo. Myslím tím generativní AI – například známý ChatGPT. Seznam AI produktů je dlouhý, a jejich počet bude jenom narůstat.

Proč je důležité mluvit o umělé inteligenci z křesťanského pohledu? 

Protože se díky ní otvírají mnohé dveře. Potřebujeme k nim přistoupit zodpovědně a s vědomím naší úlohy na Zemi. Délka tohoto článku nedovoluje zmínit všechno a podrobně, takže se soustředím jen na nejdůležitější aspekty. 

AI kolem nás

Nadšenci AI ji někdy vzletně označují slovy jako – „je všude kolem nás“ (tj. je všudypřítomná), „všechno ví lépe než lidé“ (vševědoucí), „vždy pomáhá a chrání nás před všemi hrozbami“ (všemocná), „díky ní se staneme bohy“ (prý je zdrojem všech jejich nadějí, kreativity, inspirace a smyslu).

I když je to vlastně jenom nesmírně komplikovaný a nápomocný stroj (anebo program), stává se pro mnohé „bohem“, protože ho vnímají jako „osobní“. 

Je to však pravda? 

Vždyť ta sama umělá inteligence je zároveň zdrojem strachu, obav o ztrátu zaměstnání, zlovůle, přehnaného sledování, narušování našeho soukromí, manipulací apod.

Pojďme se na ni spolu podívat skrze Písmo a zkoumejme „zdali je tomu tak“ (Sk 17,11).

AI se opravdu nachází téměř všude – v počítačích, v mobilech, v chytrých hodinkách, v televizi, v inteligentních chladničkách, v autech, na ulicích, v bankách, letištích, restauracích a samozřejmě v nemocnicích. Celý internet je plný aplikací, které využívají generativní AI. Učí se jí děti ve školce, vyžadují ji učitelé na základní a střední škole. Články v novinách i časopisech možná napsala AI. Na infolince se vám jako první ohlásí AI – věrně napodobeným lidským hlasem.

AI s námi komunikuje textem, řečí, ale i obrazem. Není to živá bytost, nemá moudrost, stěží rozeznává kontext a emoce. Ale to všechno dokáže věrně napodobit, protože jí to lidé podsunuli do jejího datového modelu. Co a kdy z něj vytáhnout a jak to podat – na to potřebuje veliký výpočetní výkon, ale to se „vyřešilo“ – v posledních letech byly uvedeny do výroby čipy s obrovským nárůstem výpočetního výkonu.

Díky napodobování, dokáže být lepší téměř ve všem – v dobré i zlém. Vše dokáže zesílit – protože je rychlá, „neunaví se“ a může být nasazená najednou a všude. Tak nějak ji představují marketingové kampaně tvůrců. Ale jedna věc je teorie a druhá věc je ověření pomocí praxe. Tam už AI natolik nezáří a vzbuzuje mnoho zklamání, pohoršení i skandálů. Některé jsou mediálně známé, některé ne. O některých je lepší ani nevědět.

Co je pravda?

AI se používá na průlom do bankovních i armádních systémů, ale také na vydírání a zesměšňování. A především na manipulaci faktů. V důsledku průlomu AI do našeho běžného života pomalu nebude jednoduché rozlišit pravdu – všechno bude „deep fake”, tj. nerozeznatelné od reality. Tím by „svedla i vyvolené, kdyby to bylo možné“ (Mt 24,24). Odhaduje se, že v roce 2025 bude až 99 % všech informací na internetu vytvořených pomocí generativní umělé inteligence.

Skupinou nejvíce ohroženou deepfake videi jsou nezletilé dívky a poté všechny ostatní ženy. Podle oficiálních zpráv mělo v roce 2023 98 % deepfake videí explicitní (sexuální) obsah a 99 % z nich útočilo na ženy. Podle zjištění investigativních novinářů z října 2024 mají volně dostupné AI boty, které svlékají reálné ženy na jejich fotkách, jenom na síti Telegram přes 4 miliony uživatelů měsíčně.

Zneužití AI k šíření lží a explicitního obsahu nám připomíná naléhavost ochrany pravdy a čistoty našich myslí (Fp 4,8). Otázku Piláta: „Co je pravda?“ si musíme zodpovědět při každém setkání s výstupem z AI.

Cizí oheň?

Křesťané jsou občas v pokušení používat cizí oheň, „hlavně když to přináší výsledky“ (už ani nepočítám, kolikrát jsem tohle slyšel).

AI prý bude za nás dělat misii. Ale – misie je naše poslání (Mt 28,19–20), tak proč to chtějí od AI? Existují křesťanské organizace, zejména v USA, které učí misijní pracovníky používat AI pro větší efektivitu. Učí pastory používat AI v kázáních, vyučování a pastoraci. Dokonce učí celý sbor nasazovat AI do všech oblastí duchovního života. Stručně řečeno, chtějí, aby se lidé pomocí AI stali úspěšnými kazateli Božího slova, pastory, evangelisty apod. Úmysl je to možná dobrý, ale je to správné? Jak se na to dívá svatý Bůh? Kam se ztratí naše nesení kříže? Budeme ještě kázat Krista ukřižovaného a evangelium bláznovství? 

Zápas o pravdu a čistotu evangelia se děje jako u Korinťanů, kteří dbali na přitažlivou formu, působivou řeč i stylistickou srozumitelnost, ale opomněli čisté srdce a stav před svatým Bohem. Naše jediná chvála má být jiná. Řečeno biblicky: 

… ať se chlubí, … že zná mne. (Jr 9,23–24)

Mnozí tuto oblast zlehčují. Duch Boží jim prý nemusí připomínat, co řekl Pán Ježíš Kristus, postačí AI s nashromážděnou lidskou moudrostí. Písmo však podobný přístup zná, a proto Pán Ježíš říká: 

Zkoumáte Písma a myslíte si, že v nich máte věčný život; a Písma svědčí o mně. Ale vy nechcete přijít ke mně, abyste měli život. (J 5,39–40)

Samozřejmě, existuje hranice, kdy AI dokáže pomoci i v křesťanských aktivitách – automatizuje překlady, sumarizuje a zjednodušuje složité teologické myšlenky, může pomoct hledajícím pochopit těžké pasáže Bible, pomůže lépe stylizovat. Ve zdravotnictví je dokonce AI velice užitečná i v misijních nemocnicích. V kancelářské práci (formuláře, tabulky, prezentace, rozposlání pozvánek apod.) je i pro přetížené duchovní pracovníky AI také přínosem. Může pomoci vytvořit nové křesťanské společenské hry, pomoci vysvětlit důležité biblické pravdy dětským jazykem.         

Ale její užitečnost má jisté hranice. 

Často se mýlí, často si vymýšlí a zavádí. Když chce někdo z „inteligentní lopaty“ (AI) udělat „modlitební sošku“, může si svojí neopatrností a nedbalostí výrazně poškodit svůj vztah s Bohem.

Rozhovor s duchovním světem?

Umělou inteligenci používají někteří zvědavci a AI nadšenci jako kanál, resp. médium k rozhovorům s mrtvými příbuznými nebo slavnými (zesnulými) lidmi. Rozhovor s mrtvými, i když jenom napodobovaný, je více než diskutabilní a znepokojivý skutek. Někdy to vyznívá jako nevinná zábava v rámci tzv. vzdělávacích simulací, ale někdy je to obyčejný spiritismus a tedy hřích. Záleží na naší motivaci. Ale i tak se nacházíme na tenkém ledě.

Dalo by se namítat, že AI má i mnoho dobrých stránek a takový rozhovor s Jidášem by měl docela výchovný charakter. Ale co takový rozhovor s AI předstírající, že je Ježíš Kristus, a vyžadující, aby se k „němu” uživatelé modlili? Nezapomeňme, co říká Písmo o prameni, z kterého prýští křesťanské i protikřesťanské myšlenky (Jk 3,11).

 To přece není moudrost přicházející shůry… (Jk 3,15) 

Modleme se za moudrost při používání AI v duchovní oblasti (Jk 1,5).

Závěrečný příběh a pointa

O AI vznikla bajka, která je velice poučná:

Jistý muž vytvoří nejchytřejší AI a předloží ji OSN a chlubí se, že dokáže vyřešit jakýkoliv problém. „Opravdu? Jak tedy vyřešíme chudobu?“ „Počítám,“ řekla AI a o chvíli později vytiskla list papíru, který si všichni v OSN mohli přečíst. Lídři z celého světa uplatnili její návrhy a za měsíc všichni začali žít lepší život.

Ohromeni znovu zavolali o pomoc AI a zeptali se: „Jak vytvoříme světový mír?“ „Počítám,“ řekla AI a za měsíc všechny války a konflikty ustaly. 

Na příští schůzce OSN se ze zvědavosti na smysl života zeptali AI: „Existuje Bůh?“ „Počítám,“ odpověděla AI. Nakonec řekla: „Málo zdrojů, potřebuji více pro výpočet!“ „Pomůžeme!“ řekli vůdci Ameriky. A poskytli AI všechny zdroje, co měli.

Potom otázku položili znovu. „Počítám,“ odpověděla AI. Opět řekla: „Nedostatečné zdroje.“ „Dobře, také se hlásíme!“ řekli ostatní světoví lídři a poskytli své technologie.

Po upgradu se světoví vůdci znovu zeptali AI: „Existuje Bůh?“ AI konečně odpověděla: „Teď už ano.“

Pointa? Lidská touha po spasení skrze technologii nikdy nemůže nahradit Boží plán. Je tedy AI modlou? Pro mnohé zajisté! Máme se jí stranit? Podobně jako Korinťané – máme vědět, že je mrtvá a že nás nemůže připravit o spasení (1K 8,4). Rozhodně ale s ní nemáme jednat jako se živou duchovní bytostí, protože bychom si říkali o Boží trest. 

AI je nástrojem, který může být užitečný, pokud ho využíváme moudře, s opatrností a v hranicích stanovených Božím slovem. V takovém případě může být AI vhodným doplňkem, nikoli náhradou. Hledejme však především v Písmu a dovolme mu, aby nás vedlo po jeho cestách. AI je pouze nástrojem, nikoli autoritativní odpovědí na duchovní potřeby lidí. A v žádném případě není živá. Křesťané mají hledat živého Boha jako zdroj pravdy a moudrosti. Jeho pravda nás vysvobodí a on proměňuje naše nitro.

Křesťanský pohled na AI není staromódní, ulítlý, omezený nebo omezující. Křesťanský pohled je prostě ve shodě s Boží vůlí, a tedy bez náklonnosti k marketingu, módním frázím a povrchnímu nadšení, případně módnímu strachu. Nebojme se označit hřích hříchem a rozlišovat u AI mezi nechtěnou chybou a záměrem.

Rozhodně umělé inteligenci nedávejme tituly „duchovní pastýř“, „učitel“ nebo „těšitel“. Bylo by to neuctivé a důkazem naší neznalosti pravého Boha. On je živý, pravý a nepředstírá – přesný opak umělé inteligence.

A za to se modlím, aby se vaše láska ještě víc a více rozhojňovala a s ní i poznání a hluboká vnímavost; abyste rozpoznali, na čem záleží, a byli ryzí a bezúhonní pro den Kristův. (Fp 1,9–10)

Marián Možucha je expert na AI v oblasti bezpečnosti, etiky a regulací. Spolupracuje s českým Rádiem 7, kde od roku 2018 týdně autorsky a moderátorsky připravuje rozhovory o AI v programu Průsečíky (průsečíky mezi AI, technologiemi, běžným životem a biblickou vírou). Kromě toho pravidelně organizuje křesťanské semináře o etickém používání umělé inteligence. Je členem KřSb Bratislava.