To nejlepší pro jeho slávu (2. část)

Lenost v životě křesťana

Naše rozjímání nad životem, který přináší Bohu chválu, jsme začali definicí toho, co je lenost, a proč je v životě člověka, který je znovuzrozený křesťan, něčím, s čím musí bojovat. Ne snad proto, že by byla lenost jediným hříchem, který ničí náš vztah s Bohem, ale protože má vliv na náš duchovní život a použitelnost pro Boha. 

Dnes bych se s vámi chtěl zamyslet, jak Písmo lenost popisuje a jak o ní mluví. Slovo lenoch, lenost, líný se v Bibli objevuje mnohokrát, zvláště v knihách Kazatel a Přísloví. Protože nepotřebujeme, aby byla tato studie vyčerpávající, chci se s vámi dnes zamyslet nad tím, co říká o lenosti a lenoších pouze kniha Přísloví. Ponořme se dnes do Písma, abychom viděli, jak lenost ovlivňuje náš život a jaký je na ni lék. Podíváme se na tři kategorie, ve kterých jsme Písmem učeni o tom, co je lenost a jak se s ní vypořádat. 

Jak popisuje kniha Přísloví lenochy?

Dokdy budeš ležet, lenochu? Kdy se probereš ze spánku? (Př 6,9)

Čím je ocet pro zuby a kouř pro oči, tím lenoch pro ty, kteří ho posílají. (Př 10,26)

Lenoch dychtí a nic nemá, ale touha pilných se naplní. (Př 13,4)

Lenoch ponoří ruku do mísy, už ani k ústům ji nezvedne. (Př 19,24)

Lenoch na podzim neorá, potom se při žni dožaduje, ale nic není. (Př 20,4)

Lenoch říká: Na ulici je lev, budu zabit uprostřed náměstí. (Př 22,13)

Lenoch říká: Lev je na cestě, lev je v ulicích!  Jako se dveře otáčejí na svém pantu, tak lenoch na své posteli. Lenoch ponoří svou ruku do mísy a je mu zatěžko zvednout ji do svých úst. Lenoch je moudřejší ve svých očích než sedm lidí, kteří rozvážně odpovídají. (Př 26,13–16) 

Ač by se tato vyjádření mohla zdát vyčerpávající, není tomu tak. Kdybychom to chtěli shrnout, vidíme, že popis lenocha je popis člověka, který miluje spánek, odpočívání, nicnedělání a pro ty, kdo ho najímají nebo ho posílají něco udělat, je přítěží. Ne, že by věci nechtěl, má touhy, chce něčeho dosáhnout, ale je na to moc líný. Je natolik líný, že jeho vlastní život může být ohrožen, protože jediné, co vidí, je současné potěšení z nicnedělání. Má mnoho výmluv, proč nejde udělat to či ono. A co je podle mě asi nejhorší, že mu jeho cesty připadají dobré a správné. 

Poznáváte se? V určitých vlastnostech jistě ano. Lenost nás totiž nutí myslet na dnešní potěšení a odpočinek místo na dalekosáhlý dopad práce a sebekontroly. A to je nám vždy příjemnější než tvrdá práce. 

 

Jaké jsou následky lenosti?

Lenost uvrhne do spánku, nedbalý člověk bude hladovět. (Př 19,15 ČSP)

Cesta lenocha je jako trnitý plot, kdežto stezka přímých je připravená. (Př 15,19 ČSP)

Následky lenosti v našem životě jsou drastické, dlouhotrvající a ničivé. Lenost bere náš život a staví ho do popředí. Zaměřuje nás na nás samé. Díky ní jsme nepřipravení. Nepřipravení na situace, které nás čekají a neminou. A to od obyčejných každodenních záležitostí, až po slyšení evangelia a druhý příchod Pána Ježíše. A když je promarníme, pak je úplně jedno, kolik radosti a zábavy jsme měli teď a tady.

Co udělat, abychom nebyli líní?

Jdi k mravenci, lenochu, podívej se na jeho cesty, abys zmoudřel. (Př 6,6 ČSP)

Plány jsou pilnému jenom ku prospěchu, ale každý, kdo je ukvapený, dojde jenom nouze. (Př 21,5 ČSP)

Procházel jsem kolem lenochova pole, kolem vinice člověka, kterému chyběl rozum, a hle, celá byla zarostlá kopřivami, její povrch byl pokryt plevelem, její kamenná zeď byla zbořená. Když jsem to uviděl, vzal jsem si to k srdci, uzřel jsem to a vzal jsem si ponaučení: Trochu spánku, trochu dřímoty, trochu složit ruce a poležet si – a tvá chudoba přijde jako tulák a tvá nouze jako ozbrojenec. (Př 24,30–34 ČSP)

To nás vede k poslední části. Jak nám kniha Přísloví radí, abychom se vypořádali s leností? Jednoduše řečeno, všemi možnými způsoby získej rozum a moudrost. To, co ti chybí, je moudrost. Ne lidská moudrost tohoto světa. Kniha Přísloví vždy mluví o moudrosti v kontextu správného způsobu života v Božích očích. Proto je její počátek v bázni před Hospodinem (Př 1,7). Vezměme si poučení, vezměme si příklad, spočítejme si to. Pokud milujeme Boha, pak život pro jeho slávu je cílem našeho života. Pak ale lenost do života v žádném případě nepatří. Protože život v lenosti nepřináší Bohu slávu a ani není takový život v jeho očích dobrý. 

Moje modlitba je, abychom rozjímali nad těmito pravdami Písma a dali se poučit. To vše pro jeho slávu. Soli Deo Gloria.