Deset tipů, jak číst více a lépe
Problém čtení mi leží poslední dobou na srdci. Osobně čtení miluji, ale často dostávám emaily od lidí, kteří se čtením bojují, natož s potěšení ze čtení. Proto mě napadlo, že by možná bylo užitečné sestavit seznam tipů, které by vám pomohly číst více a lépe. Doufám, že vám bude k užitku.
Čtěte
Začněme něčím zcela jasným: je potřeba, abyste četli. Ukažte mi někoho, kdo změnil svět a trávil přitom čas sledováním televize a já vám ukážu tisíce těch, kdo si místo toho čtou. Pokud není čtení vaší vášní, pravděpodobně budete potřebovat vědomě si čas ke čtení plánovat. Možná se k tomu budete muset nutit. Vytyčte si rozumný cíl („Tento rok přečtu tři knihy,“ nebo: „Do konce měsíce dočtu tuhle knihu.“) a pracujte na něm. Vymezte si pro čtení čas každý den nebo každý týden. Zvolte si knihu, která pojednává o tématu pro vás obzvláště zajímavém. Dokonce by vám možná pomohlo zvolit si knihu, která zajímavě vypadá – s krásnou vazbou. Čtení je zkušenost a zkušenost začíná pohledem na knihu a jejím „osaháním“. Zvolte si tedy knihu, ze které se budete těšit, a pusťte se do čtení. Až s ní budete hotovi, najděte si jinou a pusťte se do toho znovu. A znovu.
Čtěte široké spektrum knih
Jsem přesvědčen, že jedním z důvodů, proč lidé více nečtou, je to, že čtou pořád to samé. Jakákoliv oblast, o kterou se sebevíc zajímáte, se začne po čase zajídat, když na ni zaměříte celou svou pozornost . Proto čtěte široké spektrum knih. Čtěte romány i knihy ze života, teologii a biografie, současné události i dějiny. Bezpochyby budete chtít většinu svého čtení zaměřit na jednu určitou oblast a to je dobré a správné. Určitě se však snažte požívat pestrou stravu.
Čtěte s určitým záměrem
Stejně jako byste měli číst široké spektrum knih, měli byste číst i s určitým úmyslem. Vybírejte si knihy pečlivě. Pokud na to nebudete dbát, po čase zjistíte, že určitou kategorii přehlížíte měsíce nebo i roky. Al Mohler, nenasytný čtenář, rozděluje knihy do šesti kategorií: teologie, biblická studia, život církve, dějiny, kulturní studia a literatura. V rámci každé kategorie se neustále věnuje některému z projektů. Můžete si určit vlastní kategorie, ale ujistěte se, že všechny kategorie pravidelně střídáte. Vybírejte si knihy, které spadají do těchto kategorií, a své čtení plánujte dopředu, abyste věděli, jakou knihu budete číst příště a kterou potom. Těšit se na další knihu bývá velkou motivací k dočtení stávající knihy.
Čtěte interaktivně
Pokud máte zálibu ve čtení vážných knih, přináší nejlepší užitek takové čtení, kdy se musíte snažit knihu pochopit a kdy reagujete na autorovy názory. Čtěte se zvýrazňovačem a tužkou v ruce. Pokládejte autorovi otázky a očekávejte, že vám na ně v průběhu čtení odpoví. Dělejte si poznámky na okraje, vpisujte otázky na vnitřní desky knihy a často se k nim vracejte (a pokud zůstane otázka nezodpovězena, sežeňte si na autora kontakt!). Zvýrazněte si nejdůležitější úseky knihy nebo ty, ke kterým se chcete později vrátit. Jak říká Al Mohler: „Knihy jsou tu ke čtení a k těšení se z nich, ne ke sbírání a opečovávání.“ Zjistil jsem, že psaní recenzí na knihy, které čtu, je cenný způsob, jak se alespoň jednou ke knize vrátit a ujistit se, že rozumím tomu, co se autor pokusil sdělit a jakým způsobem to sdělil. Zacházejte takto s knihami a přivlastněte si je.
Čtěte a rozlišujte
Ačkoliv mají knihy neuvěřitelnou moc působit dobro, postavit vás před výzvu, posílit a poučit, mají také moc vypůsobit zlo. Viděl jsem životy přetvořené knihami a viděl jsem životy zničené. Proto čtěte a buďte při tom soudní. Vždy porovnávejte čtené knihy se standardy Písma. Pokud se začtete do knihy, která je obzvláště kontroverzní, možná by stálo za to vyhledat recenzi, která se vypořádává s jejími názory kritickým způsobem, či ji můžete přečíst s osobou, která chápe tyto názory a jejich důsledky lépe. Nemusíte se obávat špatných knih, pokud je čtete kritickým okem a se soudným srdcem.
Čtěte tlusté knihy
Je až děsivé dívat se na některé z těch obrovských svazků nebo i několik jejich dílů, jak trůní na vašich policích, ale určitě si udělejte na přečtení těchto vážných děl čas. Člověk nikdy neudělá takový pokrok, jako když se živí knihami o křesťanském životě. Prokousejte se Jonathanem Edwardsem nebo Janem Kalvínem. Přečtěte si Grudemovu Systematickou teologii nebo několikadílnou „Pro pravdu není místo (No Place for Truth) od Davida Wellse. Budou se vám jistě zdát zdlouhavé, ale zjistíte, že číst je se vyplatí. Pusťte se do čtení tlusté knihy a užívejte ji pravidelně.
Čtěte lehkou literaturu
Zatímco vážné knihy by měly být čtenářovým hlavním chodem, není nic špatného na tom, když si příležitostně oddechnete u románu nebo jiné lehčí formy. Po přečtení dvou nebo tří dobrých knih si povolte knihu od Clancyho, Grishama nebo Perettiho, něco, co nikdy nikoho smrtelně neovlivnilo. Nechte se čas od času pohltit dobrým příběhem. Zjistíte, že vás to osvěží a připraví ke čtení další náročné knihy.
Čtěte nové knihy
Informujte se o novinkách a bestsellerech a naplánujte si přečtení knihy, kterou čtou lidé ve vašem sboru nebo v sousedství. Pokud se prodalo milion výtisků Tajemství, zvažte, zda si ji nepřečíst, abyste věděli, co lidé čtou, a abyste se mohli pokusit zjistit, proč ji lidé čtou. Použijte svoji obeznámenost s těmito knihami jako most ke konverzaci s ostatními o jejich knihách a o tom, co je na nich přitahuje. Použijte svou znalost těchto knih k pochopení toho, co a proč čtou ostatní křesťané.
Čtěte staré knihy
Nečtěte jen nové knihy. Neřekl bych to lépe než C. S. Lewis: „Dobré pravidlo je, že po přečtení nové knihy si nepovolíte čtení další nové knihy, dokud mezitím nepřečtete jednu starou. Pokud je to na vás moc, měli byste číst jednu starou za každé tři nové. Každá doba má svůj nový náhled. To je obzvláště dobré k tomu, aby člověk viděl určité pravdy, a obzvláště náchylné k tomu, aby podlehl určitým chybám. Proto všichni potřebujeme knihy, které napraví typické chyby naší vlastní doby, to znamená staré knihy.“ Tak se tedy pusťte do čtení starých knih, ať už se jedná o klasiky nebo knihy, které jsou generaci nebo dvě staré. Určitě si přečtěte také dějiny, protože neexistuje lepší způsob jak porozumět dnešku, než když porozumíme nejprve včerejšku.
Čtěte to, co čte váš vzor
Před několika lety se na Pastorální konferenci mladý muž ve službě, který ale neměl možnost navštěvovat seminář, zeptal Johna MacArthura, co by mu doporučil číst, aby mohl nadále pokračovat v učení a růst ve svých znalostech teologie. MacArthurova odpověď byla jednoduchá. Řekl tomuto pastorovi, aby našel zbožné muže, které obdivuje, a aby četl, co čtou oni. Udělejte to také tak! Najděte lidi, které obdivujete, a čtěte knihy, které je nejvíce ovlivnily. Sestavil jsem krátký seznam doporučeného čtení v Náročném čtenáři(Discerning Reader je webová stránka, kde jsou uveřejňovány recenze křesťanských knih - pozn. překl.) Jeho obsah je jako kapka v moři, a proto doufám, že brzy přibudou další seznamy. I ve své současné podobě by však pro vás mohl být dobrým začátkem.