S receptem do lékárny pro štěstí
Beru prášky na depresi. Tuto větu slýchám od mnoha nemocných: Ale ten, kdo neprožil skutečnou depresi, neví, o čem mluví. Je to opravdové utrpení, kdy je léčba léky nutná. Často je ale slůvko deprese i užívání léků na tu či onu potíž zneužíváno. Vznikla hypotéza, že příčinou deprese je nedostatek chemických přenašečů hormonů v mozku, a to se pak upravuje lékem. Kdo souhlasí jen s touto hypotézou, je zastáncem biologického přístupu k člověku. Ale vždyť náladu člověka ovlivňují jeho skutky a duševní život není jen záležitostí hormonů v mozku. To bychom byli jen chemicky řízení androidé. Bohužel se stále více lidí uchyluje k uklidňujícím a jiným práškům. Tyto pro organismus cizí látky mění naše vnímání a prožívání, ovlivňují pochody v našem těle, manipulují s naší psychikou a modifikují duši.
Od moderního člověka je očekáván výkon. Musíte být přece úspěšní, zábavní a společenští. Žádá se mladistvé tělo, navoněné a nepotící se. Kupte si antiperspiranty, které vás nezradí. Zuby po abrasivní pastě září nepřirozenou bělostí a obličej s vráskami je po zákroku hlaďoučký jako zadínka miminka. Převislé břicho se dá odříznout a tuk odsát liposukcí. Kosmetičtí chirurgové si mnou ruce. Silikonové prsy vzbuzují pocit mládí, oslňují a maskují slabinu. Nejde ale spíše o slabinu ve vnímání a hodnocení sebe sama? Žel, člověk není přijímán takový, jaký je, ale podle toho, jak a zda dobře vypadá. A k ideálnímu tělu se nehodí unavená a vyčerpaná duše. Tlak společnosti narůstá. Nejsi-li dokonalý, máš smůlu a něco s tím dělej! Ostatní tě budou respektovat jen tehdy, budeš-li OK a když dokonale utajíš své nitro.
Uvedením prvního uklidňujícího léku Meprobamat to začalo. Hlodavci se po něm zklidnili, kočky byly krotké, dokonce bengálského tygra jste se mohli dotýkat a byl fotografován s květinou v mordě. Když se zvládne tygr, proč ne člověk. Na černobílých fotografiích jste viděli apatické ženy u popelníků plných nedopalků, s hrnky kávy a sklenkami alkoholu. A pod obrázky text: je-li příčinou vaší chronické únavy psychické vypětí, pomůže vám Valium. Likvidace nepříjemných pocitů se stala prioritou. Když byl objeven lék Imipramin, byl přirovnán v německých článcích ke kameni mudrců. Podle alchymistů to je zázračný prostředek k přeměně látek. Symbol jednoty a osvícení. Kdo má kámen mudrců, bude nesmrtelný a v souladu s vesmírem. V anglických spisech zase oslavovali nový lék jako grál. Grál byla zázračná miska posledního pokrmu Ježíše Krista naplněná krví z jeho ran a chráněná mytickým králem či skupinou rytířů kulatého stolu. Lék tak byl vyzdvižen na piedestal pravého osvícení a postaven na úroveň náboženství.
– MUDr. Miroslav Ilgner –
METRO, Leden 3, 2002
A duše se stala hříčkou biochemických pochodů. Stvořil se mýtus odpovídající moderní době – mýtus o štěstí a zdraví z medicíny, která se dostala k li- dem po mnoha zkouškách, vědecky schválených a ověřených. Takovému pokušení plnohodnotného života se těžko odolává. Mějme ale na paměti slova F. Schillera „věda jednomu je vznešenou bohyní, jinému jen krávou, která mu dává mléko“. … Dříve, když lidé měli strach nebo obavy, tak se modlili k Bohu, prosili o pomoc a vkládali svůj osud do jeho rukou. Nyní pro ně náboženství ztratilo význam a sami si pomoci neumějí. A nemají-li oporu ani u vlastní rodiny či přátel, pak se vzdávají zodpovědnosti za svůj stav a pomoc hledají v léku. Nikdo se nezabývá individuálními příčinami jejich obtíží. Spíše se sází na léky, počítačovou tomografii a magnetickou rezonanci. Kroky k nápravě vlastního života chtějí svůj čas, a ne okamžitá řešení. Lidský přístup by měl být upřednostněn před přístupem biologickým a pilule nesmí oddělit lékaře od nemocného. Polykat by se měly jen v případech opravdu nezbytných. Podle čínského přísloví „poznat svou chybu znamená opravit svou chybu“. To žádná tableta sama o sobě neumí a ani nevyřeší, byť by byla s aromatickou příchutí a co nejbarevnější.
– METRO, Leden 3. 2002 –